Zaujímavosti / Zdravie / 09. február 2014

5 potravín, ktoré vám prirodzenou cestou zlepšia zrak

Zdravie máme iba jedno a musíme si ho chrániť. Množstvo ľudí na tento fakt zabúda a zaoberajú sa ním, až keď je neskoro a následne ich to stojí nemalé finančné prostriedky. Najlepšia je pravidelná prevencia prostredníctvom konzumácie zdravých potravín. Ak patríte k ľuďom, ktorým nie je zdravie a v tomto prípade dobrý zrak ľahostajným, tak vám odporúčame týchto päť ľahko dostupných potravín na zlepšenie vášho zraku.

1. Kurkuma – Toto populárne korenie sa používa na Strednom východe a v indickej kuchyni. Obsahuje špeciálny pigment známy ako kurkumín. Ten má veľmi silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú udržať naše oči zdravé a zároveň ich chránia pred nebezpečným UV žiarením. Taktiež predchádza vzniku šedého zákalu.

2. Citrusové plody – Citrusy obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý má veľmi silné antioxidačné schopnosti vplývajúce na vodné prostredie oka. Zároveň absorbujú škodlivé voľné radikály vytvorené zo slnečného žiarenia. Každý deň by sme mali skonzumovať minimálne jeden citrusový plod.

3. Čučoriedky – Ďalším bohatým zdrojom antioxidantov (proantocyanidínov) sú čučoriedky. Pohlcujú voľné radikály a udržujú zápaly tepien vo vnútri oka pod kontrolou. Ich denná konzumácia poskytne potrebnú ochranu pre naše oči.

4. Mrkva – Naša domáca zelenina obsahuje chemické látky – karotenoidy. Najvýznamnejším je betakarotén, ktorý taktiež absorbuje voľné radikály a zároveň chráni pred starnutím oka pod vplyvom UV žiarenia. Betakarotén sa nachádza aj v listovej zelenine, brokolici a v sladkých zemiakoch.

5. Ustrice – Dôležitú úlohu v produkcii antioxidačných enzýmov zohráva zinok, ktorý je základným minerálom pre zdravé oči. Vysokú koncentráciu zinku obsahujú ustrice. V menšom množstve ho môžeme nájsť v hovädzom mäse či iných morských plodoch.

Lýdia Tkáčová / top10panel.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader