Zaujímavosti / 25. máj 2014

Z lodí, ktoré navždy zakotvili na jednom mieste, sa stali najkrajšie vraky

Každý z týchto vrakov má svoju osobitú históriu, ktorú zo seba už pri prvom pohľade vydychuje. Musí to byť čarovné, vidieť tieto vraky naživo a počuť ako sa do nich opiera morská voda.

1. The Gallant Lady leží na pobreží pri Bahamách 17 rokov. No za ten čas ju dokázala soľ z morskej vody dostať do takéhoto stavu. Loď pri súostroví Bimini stroskotala počas hurikánu Mitch v roku 1997. Morská voda z lode za takmer dve desaťročia urobila tento krásny vrak.

2. Olympia. Túto loď potopili piráti pri ostrove Amorgos pri Grécku.  Vrak sa objavil aj vo filme Le Grand Bleu (The Big Blue).

designyoutrust.com

3. HMAS Protector. Tento krížnik si objednala austrálska vláda na ochranu austrálskych pobreží. Na loď si robila nároky americká armáda kvôli jej neskutočnej sile a vyzbrojeniu. Loď bola napokon potopená pri Novej Guinei.

4. Murmansk. Ruská bojová loď bola v roku 1994 predaná Indii na zošrotovanie. Na jej ceste však uviazla na plytčine pri Nórsku, kde zostala doteraz a vznikol z nej tento nádherný vrak.

5. SS Airfield. Tento asi úplne najkrajší vrak sa nachádza pri Homebush Bay v Austrálii. Loď bola vyrobená vo Veľkej Británii ešte v roku 1911 a používala sa na prepravu uhlia. Nasledujúci rok loď cestovala až do Austrálie. Počas II. svetovej vojny sa používala na zásobovanie americkej armády.

6. Plassey. Pôvodne rybárska loď poháňaná parou sa volala HMT Juliet, neskôr, v roku 1947, bola pretvorená na nákladnú loď a tiež premenovaná na Peterjon. V roku 1951 ju získala spoločnosť Limerick Steamship a premenovali ju na Plassey. V roku 1960 prechádzala okolo Galway Bay pri Írsku naložená whiskey, sklom a priadzou, kde sa dostala do silnej búrky a stroskotala. Jej vrak sa nachádza pri Aranských ostrovoch.

picturesque.ie

Dušana Lukáčová/http://interestingengineering.com/

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader