Zaujímavosti / Kuriozity / 23. august 2016

Video: Tučniak brigádnym generálom? Odvčera realita!

Zvieratká sa často dostávajú do kurióznych situácií. Niektoré sú tak milé, že si zaslúžia pozornosť médií. U tučniaka menom Nils Olav to však došlo do extrému. Je z neho brigádny generál.

Podľa tradície navštevuje delegácia nórskych kráľovských gárd každoročne Zoo v škótskom Edinburghu. Je to preto, že tam majú maskota. Tučniakovi so seversky znejúcim menom Nils Olav sa každoročne dostáva pocty, o akej bežní smrteľníci môžu len dúfať. Tento rok však dostal ešte o čosi viac, než len uznanie.

Nils Olav mal doteraz hodnosť plukovníka. Áno, čítate dobre, tučniak bol plukovníkom v nórskej armáde. No po včerajšku sa môže pýšiť ešte väčšou hodnosťou - brigádny generál. Tá mu bola udelená v rámci slávnostnej návštevy, počas ktorej sa prešiel aj pred čestnou strážou.

Tradícia okolo maskotov armády v podobe tučniakov vznikla ešte v roku 1972 a Nils Olav je tretím zástupcom tohto zvieracieho druhu, ktorému sa pravidelne dostáva takejto pocty.

Pre škótsku zoo sú tučniaky už akýmsi symbolom. Prvý sa v nej objavil v roku 1913, keď ho do Edinburghu daroval slávny cestovateľ Roald Amundsen. Ak pravidelných návštev je hlavne ukážkou dobrých vzťahov medzi týmito krajinami.

Ak vás zaujíma, ako taký malý ceremoniál vyzerá, pozrite si priložené video.

Foto: wikipedia.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader