Zaujímavosti / Zdravie / 25. máj 2014

Vedeli ste, aké účinky môže mať obyčajná citrónová voda?

Dôležitosť vody v našom tele už zdôrazňovať asi netreba. Ak ku nej však pridáte vhodné ingrediencie, nie len že naženie smäd, ale dodáte telu aj množstvo vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých látok.

Hlavne v týchto horúcich dňoch je mimoriadne dôležité kontrolovať svoj denný príjem vody, pretože len tak môže byť vaše telo zdravé a krásne. Doktori hovoria, že by sme mali vypiť denne minimálne dva litre vody, aby bolo naše telo dostatočne hydratované. Väčšina z nás však obvykle dáva prednosť konzumácii sladkých a ochutených nápojov namiesto vody, ktoré pre naše telo určite nie sú zdravé a ani žiadnym spôsobom prospešné. Najlepším riešením je teda pridať do vody nejaké ovocie, no a tým úplne najlepším variantom je citrón.

Citrónová voda je osviežujúca, obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré pomáhajú zlepšovať celkové zdravie. Ak budete piť čistú citrónovú šťavu, môžete poškodiť svoju zubnú sklovinu, preto je potrebné miešať ju s dostatočným množstvom vody. Najlepšia je teplá vody, ktorá súčasne pomáha tráveniu v tele, v horúcich letných dňoch však siahneme asi skôr po tej chladnejšiej. Malo by sa stať pravidlom, že každé ráno pred raňajkami vypijete pohár vody s citrónovou šťavou a určite onedlho pocítite jej výhody. Tu sú tie najväčšie z nich.  

Podporuje trávenie - Citrónová voda má úžasnú schopnosť podporovať trávenie a odstraňovať toxíny zo zažívacieho traktu, preto by sme ju mali zaradiť do nášho každodenného jedálnička. Ak trpíte problémami s trávením a ich nepríjemnými príznakmi ako nevoľnosť, pálenie záhy alebo nadúvanie, citrónová voda je tým správnym riešením pre vás. Zbaví vás týchto nepríjemných zdravotných problémov a okrem toho vás aj príjemne osvieži. Navyše, ak máte nadváhu a potrebujete spáliť nejaké tie kalórie, skvelým riešením je pravidelná konzumácia teplej vody s citrónovou šťavou a troškou medu.

Zvyšuje imunitný systém - Ďalším presvedčivým dôkazom, prečo piť citrónovú vodu, je jeho ohromný vplyv na náš imunitný systém. Je dokázané, že ľudia, ktorí pravidelne pijú tento nápoj, majú silnejší imunitný systém a sú tiež odolnejší voči infekciám. Pokiaľ ide o chrípku alebo prechladnutie, citróny sú najlepším prostriedkom, pretože sú plné vitamínu C. Plus, toto citrusové ovocie obsahuje kyselinu askorbovú, ktorá je známa svojimi protizápalovými vlastnosťami. Saponíny vám zas pomôžu v boji proti baktériám a prechladnutiu v zime.

Budete mať čistú pleť - Citrónová voda je tiež úžasným spôsobom, ako si vyčistiť a rozžiariť pleť. Vzhľadom na to, že citróny sú bohaté na vitamín C a rad antioxidantov, je tu skvelá možnosť, ako sa zbaviť škvŕn a vrások na tvári. Navyše, citrónová šťava môže byť aplikovaná aj na starecké škvrny a jazvy, aby boli menej viditeľné. Skúste sa starať o svoju pokožku prirodzene a zabudnite na drahé krémy plné chemikálií.

Zvyšuje energiu - Ako obrovský zdroj vitamínov a minerálov, citrón je úžasný spôsob, ako zvýšiť vašu energiu. Obsahujú záporne nabité ióny, ktoré poskytujú extra energiu nášmu telu, preto ak ste v strese alebo máte pocit úzkosti, je potrebné konzumovať citrónovú vodu, vďaka ktorej prekonáte tento emocionálny stav. Vôňa citrónov má tiež pozitívny vplyv na nervový systém, preto okrem tela povzbudí a osvieži aj vašu myseľ.

Čistí celkový systém - Vykonané štúdie dokázali, že citrónová voda je účinná pri odstraňovaní toxínov z nášho tela. To sa deje vďaka kyseline citrónovej, ktorú citróny obsahujú vo veľkej miere a tým stimulujú funkciu enzýmov. Čo je ešte dôležitejšie, toto ovocie prečisťuje krv, ak je však prijímané pravidelne. Ľudia, ktorí trpia ochorením močových ciest, budú za tento nápoj veľmi vďační. Podľa lekárskych štúdiá, citróny dokonca pomáhajú telu rozpúšťať žlčové kamene.

Podporuje hojenie - Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že citróny majú vysoký obsah kyseliny askorbovej, môžu byť fantastický prírodný liek na vaše rany. Dajte trochu citrónovej šťavy na zranenie a bude sa hojiť omnoho rýchlejšie. Okrem toho, kyselina askorbová je vynikajúca pre kosti, chrupavky a spojivové tkanivá. Z jej účinkov budete príjemne prekvapení. Na dosiahnutie týchto výsledkov by ste mali vypiť minimálne jeden pohár denne.

Dodáva svieži dych - Citrón významne prispieva ku zdraviu zubov. Každý vie, že bolesť zubov je naozaj hrozná a jedna z tých najnepríjemnejších. Citrónová voda je správnou voľbou v boji proti bolesti zubov, vďaka čomu zabudnete na nepríjemné pocity s ňou spojené. Dnes máme síce veľký výber žuvačiek či sprejov na osvieženie dychu, sú však plné chemikálií a môžu byť dokonca škodlivé. Preto by ste na osvieženie dychu mali siahnuť skôr po tomto prírodnom variante. Pamätajte si však, že po pití citrónovej šťavy by ste sa mali vyhnúť umývaniu zubov, pretože by ste si mohli poškodiť zubnú sklovinu. Stačí, keď si ústa vypláchnete troškou čistej vody a vaše zuby budú zdravšie.

Pitie citrónovej vody je jedným zo základných pravidiel, ktorých by ste sa mali držať, ak si chcete zlepšiť svoje zdravie. Je to vhodná náhrada za sladené nápoje, ktoré majú veľa zbytočných kalórií a chemikálií. Toto je však len niekoľko výhod, ktoré nám osviežujúca citrónová voda ponúka, ale hádam vás presvedčili o jej pozitívnom vplyve na vaše telo.

Monika Budayová/en.amerikanki.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader