Tech / 26. marec 2018

Tepelné čerpadlo vzduch - vzduch: čo by ste mali vedieť pred tým, než si ho kúpite?

Tepelné čerpadlá vzduch / vzduch patria všeobecne k najrozšírenejším typom čerpadiel, a to nielen na Slovensku. Tento zdroj tepla má relatívne nízku obstarávaciu cenu, je ľahko dostupný a inštalácia takisto nie je nijako zložitá. Avšak, tento typ tepelného čerpadla sčasti "žije" zo slávy ostatných druhov tepelných čerpadiel.

Môže sa zdať, že medzi jednotlivými typmi tepelných čerpadle (vzduch / vzduch, vzduch / voda, zem / voda a pod.) je rozdiel asi ako medzi naftovým a benzínovým motorom. Avšak, v skutočnosti sú rozdiely také obrovské a zodpovedá im skôr pomer nákupný skúter vs. dodávka, pričom tepelné čerpadlo vzduch / vzduch má bližšie ku skútru. Poďme sa nižšie pozrieť, v čom tento typ zdroja tepla zaostáva za svojimi konkurentmi.

Schopnosť fungovať ako samostatný zdroj tepla

Tepelné čerpadlá vzduch/vzduch sú štandardne dodávané s elektrokotlom, ktorým si majiteľ čerpadla zabezpečuje primeranú teplotu v interiéri v situácii, keď tepelné čerpadlo nezvláda vyrobiť zodpovedajúci objem tepla. Schopnosť fungovať v teplotách pod bodom mrazu je z veľkej časti ovplyvnená:

  • počtom miestností

  • veľkosťou týchto miestností

 

Schopnosť byť zdrojom tepla v nehnuteľnosti s viacerými miestnosťami

Tepelné čerpadlá vzduch / vzduch majú obmedzený počet vnútorných jednotiek. Tento zdroj tepla sa teda nehodí ako hlavný zdroj tepla napr. pre viacgeneračné domy, byty s viacerými miestnosťami a pod. A naopak, čerpadlá vzduch / vzduch Vám budú užitočným pomocníkom v "boji proti vysokým účtom za teplo" u nehnuteľností s nižším počtom miestností, v rekreačných objektoch, zimných záhradách a pod.

Vykurovacím faktorom

Vykurovací faktor uvádza ako efektívne tepelné čerpadlo vie previesť spotrebovanú elektrickú energiu na teplo. Čím vyšší je vykurovací faktor, tým viac tepla tepelné čerpadlo vyrobí zo spotrebovanej elektrickej energie. Tepelné čerpadlá vzduch / vzduch sú pritom tým typom čerpadiel, ktorý má menej výhodný pomer "spotrebovaná elektrická energia / teplo".

Ohrev teplej vody

Ako napovedá jeho názov, tepelné čerpadlo vzduch / vzduch distribuuje teplo prostredníctvom jednotiek fúkajúcich teplý vzduch do interiéru. Tento typ čerpadiel nepracuje na báze ohrevu vody a jej následnej distribúcie vykurovacím systémom. Z tohto dôvodu tepelné čerpadlá vzduch / vzduch nevedia ohrievať vodu. V tomto smere sa tak stále budete musieť spoľahnúť na svoj existujúci zdroj tepla.

 

Sú teda "nepoužiteľné"?

V žiadnom prípade! Tepelné čerpadlá vzduch / vzduch sú veľmi užitočné v konkrétnych situáciách. Ako už bolo spomenuté vyššie, tento typ čerpadiel je vhodný pre nehnuteľnosti s menším počtom izieb, ktoré majú aj iný zdroj tepla, rovnako tak Vám tepelné čerpadlá vzduch / vzduch príjdu vhod na zimnej zahrade, v rekreačných objektoch, kôlňach, garážach a pod. Určite od nich ale nemožno očakávať taký výkon, ako od čerpadiel získavajúcich teplo zo zeme, ktoré platia za najvýkonnejší typ tepelných čerpadiel.

foto: pixabay.com