Zaujímavosti / Cestovanie / 04. máj 2014

Táto magická cesta skrýva viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať

Prepletené konáre starých bukov, ktoré vytvárajú čarovný tunel Dark Hedges, skrývajú v sebe viac, ako len cestu k starodávnemu zámku. Stráži ho totiž duch Grey Lady, ktorý vychádza vždy za súmraku a stráži toto jedinečné miesto.

Príjazd k zámku Gracehill House sa vďaka prírodnému tunelu vytvorenému starodávnymi bukmi stáva nezabudnuteľným zážitkom. Rodina Stuartovcov ho v 18. storočí vysadila so zámerom zapôsobiť na hostí prichádzajúcich do zámku, ktorý sa nachádza blízko dedinky Armoy v Severnom Írsku, asi 50 kilometrov od Belfastu. Netreba ani dodávať, že ich zámer bol splnený nad očakávania. Počas asi 300 rokov sa vetvy starovekých bukov spojili a vytvorili ohromujúci tunel, kde tiene a svetlo hrajú pomedzi prepletené konáre. Najkrajšiu atmosféru ma tesne pred zotmením, kedy mäkké svetlo preniká cez lístie a dopadá na úzku cestu. Ročne toto impozantné miesto priláka tisícky turistov, fotografov a dokonca sa tu odohrali aj scény z obľúbeného seriálu „Game of Thrones“. 

Historický úsek cesty ako je tento jednoducho musí  mať nejaký hororový alebo strašidelný príbeh, ktorý by sa s ním spájal. Legenda hovorí, že vždy po súmraku sa zjaví strašidelná „Grey Lady“, ktorá sa potichučky kĺže popri ceste a zmizne za posledným bukom. Niektorí veria, že je to duch mladej slúžky, ktorá pred stáročiami zomrela na zámku za záhadných okolností. Iní sa domnievajú, že je to stratená duša z opusteného cintorína, ktorá sa skrýva v poliach naokolo. Či je legenda pravdivá, alebo nie síce nevieme, nadprirodzenú energiu a magickú silu tomuto miestu uprieť nemôžeme.

Monika Budayová/amusingplanet.com/odditycentral.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader