Zdravie / 16. marec 2014

Prebozkávajte sa ku zdraviu a kráse

Čo je podľa vás najpríjemnejšia činnosť, počas ktorej spaľujeme kalórie, precvičujeme svaly a súčasne odbúravame stres? Behanie, plávanie či fitko? Nie, je to bozkávanie.

Prvé zmienky o bozku pochádzajú z roku 1 500 pred Kristom, ktorý však prebiehal formou trenia nosov. Zdokonalili ho až Rimania, ktorí dokonca rozdelili bozky na letmý bok na tvár, bozk na pery a vášnivý milenecký bozk.

Zvyšuje imunitu - naše sliny obsahujú rôzne látky ako napríklad minerálne soli, bielkoviny či hormóny, ktoré sa počas bozkávania prenášajú. Výmena týchto látok zvyšuje produkciu protilátok a tým pádom sa zvyšuje naša obranyschopnosť. Pri jednom bozku si dvojica vymení asi 40 000 baktérií, ktoré zaisťujú prevenciu proti zubnému kazu a paradentóze.

Predchádza tvorbe vrások - do bozkávania sa zapája 29 tvárových svalov, preto je účinné proti tvorbe vrások. Vďaka tomu, že sa v čase zaľúbenia červenáte, bozkávanie dodáva vašej pokožke žiarivý vzhľad. Červenanie sa totiž zlepšuje krvný obeh.

Spaľuje kalórie - rýchly bozk spáli asi 2-3 kalórie, zatiaľ čo francúzsky bozk až okolo 5, čiže minúta bozkávania spáli asi 26 kalórii. Príjemnejšie chudnutie ako nekonečným behaním, čo poviete?

Dlhší život vďaka bozku - je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí sa pravidelne bozkávajú, žijú v priemere o 5 rokov dlhšie. Bozk odstraňuje psychické napätie a muži, ktorí pred odchodom do práce pobozkajú svoju ženu na rozlúčku, majú tendenciu dožiť sa vyššieho veku. Ako je to možné? U mužov, ktorí sa priveľmi ponáhľajú (takže ani nestihnú dať bozk svojej manželke) je väčšia pravdepodobnosť dopravnej nehody.

Napätie a stres - aj krátky bozk dokáže odstrániť psychické napätie a pomáha pri prekonávaní každodenného stresu.

Najdlhší bozk - svetový rekord najdlhšieho bozku držia Rich Langley a Louisa Almedovar, ktorých bozk trval neuveriteľných 30 hodín a 59 minút. Na to, či by ste si takmer 31 hodinový bozk aj užili, si odpovedzte sami...

Zmyslový orgán - pery sú zmyslovým orgánom a citlivosť na ne je až 200 krát vyššia než u prstov. Rovnako, ako odtlačky prstov, žiadne pery nie sú identické.

Zatvárate oči? - okolo 65% percent ľudí síce počas bozkávania zatvára svoje oči, no zvyšok sleduje emócie na tvárach svojich partnerov. Väčšina tých, čo oči zatvárajú sú pravdaže ženy, pre ktoré bozk predstavuje niečo magické.

Formy bozku - francúzsky bozk môžeme považovať za najrozšírenejší a najobľúbenejší takmer u všetkých ľudí na svete. Predchodcom tohto bozku však bolo len vzájomné trenie nosov, ktoré je doteraz typické pre Eskimákov. Bozkávanie na obe líca zas predstavuje formu pozdravu a je tradičným zvykom v mnohých častiach sveta.

Zaujímavosti - podľa americkej štatistiky pobozká žena okolo 80 mužov, kým sa vydá a priemerný človek môže bozkávaním stráviť aj 100 000 minút za celý svoj život. Tlak, pod ktorý sa pery tisnú k sebe zodpovedá až 15 kilovému závažiu a väčšina ľudí ma pri bozku tendenciu nakláňať hlavu do pravej strany.

Bozkávanie predstavuje romantiku, vášeň a náklonnosť, ktorá udržuje ľudí po hromade. Ženy dokonca po prvom bozku dokážu povedať, či vzťah bude fungovať alebo nie. Predĺžte si teda život, spáľte nejaké tie kalórie a odbúrajte zbytočný stres. Príjemnejšiu formu nájdete asi len ťažko.

Monika Budayová

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader