Zaujímavosti / Kuriozity / 04. október 2016

Po tomto článku už nikdy vrecúško z krabice od topánok nevyhodíte!

Prichádzaš s ním do styku každou kúpou nových topánok a ani len netušíš, načo ho k nim hádžu. Reč je o malom, bielom vrecúšku s nápisom - silica gel.

Veľa ľudí ho v mylnej domnienke hneď vyhodí do koša a vôbec nevie, na čo všetko sa dá využiť. Silica gél je vysušený oxid kremičitý, ktorý v prírode nájdeš ako KREMEŇ.

Jeho základnou funkciou je vstrebať a zadržovať vlhkosť a následne jej zabrániť, aby sa dostala k topánkam. S touto vlastnosťou prichádza veľa ďalších nápadov, ako toto vrecúško plné bielych guľôčok využiť naplno.

Foto: Scott Brown

Osviežovač vzduchu pre tvoju tašku do posilňovne

Určite si sa stretol s nepríjemným zápachom z tvojej tašky do posilňovne, ktorý bol spôsobený spotenými teniskami či tričkom. Na elimináciu tejto arómy ti pomôže pár vrecúšok silica gélu, ktorý taktiež zamedzí šíreniu baktérií v taške plnej spotených vecí.

Prvá pomoc pri vytopenom mobile

Článkov o ryži, ktorá pohlcuje vlhkosť a tým je vhodná na pomoc pri utopenom mobile si určite čítal veľa. No oveľa účinnejšie je práve spomínané vrecúško.

Ak sa ti do mobilu dostane voda, polož ho do nádoby plnej týchto vrecúšok a šanca na potenciálnu záchranu pred neželaným skratom bude väčšia ako si si myslel.

Záchrana pre staré fotografie

Ak máte v rodine zbierku cenných fotografií, ktoré stoja za uschovanie, vlož pár vreciek do krabice s fotkami. Perfektne ich ochrániš pred poškodením a fotky uchováš pre ďalšie generácie.

Foto: Chrstphre Campbell

Predĺži životnosť žiletky

Pre dlhšiu životnosť žiletky vlož do nádoby so žiletkami 5 vreciek. Silica gél vysaje vlhkosť z čepieľok a tak zabráni ich hrdzaveniu/korózii. Po niekoľkých použitiach však musíš kryštáliky vymeniť.

Zanechá v dobrom stave vysušené kvety

Ak máš kvet, ktorý sa spája s nejakou dôležitou udalosťou a chceš si ho “odložiť”, uprednostni silica gél pred prirodzeným uschnutím. Bude to trvať kratšie a kvety budú vyzerať oveľa krajšie.

Chráni striebro pred zakalením

Ak sa chceš vyhnúť tmavému povlaku na striebornej retiazke, vlož do krabičky spolu s retiazkou 1 vrecúško.

To zabráni prístupu vzduchu a problém s tmavým povlakom je zažehnaný


A teraz keď vieš, koľko praktických využití má toto malé vrecúško, dvakrát zváž, či je dobré ho vyhodiť.

-dh-

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader