Zaujímavosti / 26. jún 2014

Nie nadarmo sa hovorí - prefíkaný ako líška - nikdy totiž neviete, čo od nich čakať

Nepredvídateľné a prefíkané líšky sa stali miláčikmi holandskej fotografky Roeselien Raimond, pre ktorú nepredstavujú len obyčajné divé zvieratá, ale osobitné individuality s jedinečným charakterom. Nikdy neviete, čo od nich čakať, a práve to robí jej fotografie ešte zaujímavejšími.

Talentovaná holandská fotografka Roeselien Raimond, ktorá sa venuje hlavne fotografovaniu prírody a zvierat, spravila už nespočetné množstvo krásnych fotiek, no jej séria divokých líšok je predsa len výnimočná. „Líšky, spolu s mačkami, sú moje obľúbené zvieratá," povedala Raimond. Sú to jedinečné tvory s individuálnym charakterom. Nie nadarmo sa hovorí, že líšky sú prefíkané. Nikdy totiž neviete, čo majú za lubom.

„Bol to extrémne krutý zimný deň so snehovou kalamitou..." povedala Raimond o svojej obľúbenej fotografii. „Sotva som videla, nie to ešte spraviť slušnú fotku. A potom sa ukázala táto líška. Vyzerala tak pokojne a uvoľnene a len pohľad na toho magického tvora spôsobil, že som zabudla na všetky nepríjemnosti a okamžite priniesol teplo späť do môjho tela."
„Líšky, spolu s mačkami, sú moje obľúbené zvieratá. Ich hĺbka a jedinečnosť na mňa neuveriteľne apelujú: Každá líška je individuálny charakter. Niektoré sú veľmi plaché, zatiaľ čo iné môžu byť poriadne drzé. Niektoré z nich sú veľmi spontánne a hravé, a niektoré sú proste nudné;)"
„Jedna vec, ktorú majú všetky spoločnú, je ich nepredvídateľnosť. S líškami nikdy neviete, čo majú za lubom. Budú loviť, spať, plávať...budú tam vôbec? To je presne to, čo ma neustále napadá a núti ponoriť sa do ich fascinujúcich činností."
Všetky líšky, ktoré Raimond fotografuje, sú divé. „Vždy som si myslela, že líšky sú nočné a veľmi plaché zvieratá. A často naozaj sú. No nie od prírody, ale preto, že im dávame dôvod aby také boli tým, že ich lovíme."
„Akonáhle prestanú byť líšky lovené, budú viac ´denné´ a niektoré sa dokonca priblížia k ľuďom. V tejto oblasti, ktorú som navštívila, lov nie je povolený a psy, cyklisti a autá sú zakázané. Preto tu nie je pre ne vôbec žiadna hrozba a niektoré líšky strácajú svoju plachosť."
„Posledná vec, ktorá ma zaujíma je líška, ktorá ma vníma ako chodiaci jedálenský automat. Mám záujem byť priamym svedkom a zachytávať ich prirodzené správanie. Preto sa potrebujem spraviť takmer ´neviditeľnou´ a úplne nezaujímavou súčasťou životného prostredia, čakať a dúfať, že budem svedkom osobitného momentu stretu s líškou."
„Asi pred 8 rokmi som si kúpila digitálnu zrkadlovku a makro objektív. V zime 2009/2010 som vyhrala Canon 7D vo fotografickej súťaži a kúpila som si Canon 300mm F4.0 a takmer okamžite som prepadla fotografovaniu voľne žijúcich živočíchov, kvôli výzve ´lovu´." Raimond v súčasnosti používa Canon EOS 5D Mark III a Canon 300mm f4.
„Je to ťažké - ak nie nemožné - živiť sa prírodnou fotografiou. Moje fotografie sú predávané ako výtvarné umenie a sú publikované v mnohých medzinárodných časopisoch, ale v dnešnej dobe fotografi musia byť naozaj kreatívny aby dokázali generovať peniaze z ich fotografií. Organizovanie workshopov (o fotografovaní alebo spracovaní fotografií) je výnosnejší a spoľahlivejší spôsob, ako zarobiť nejaké peniaze."
„Kreativita, príroda a ľudia vždy boli najdôležitejšími aspektmi môjho života a vždy som sa snažila nájsť medzi nimi perfektnú kombináciu. Tak dlho, ako dokážem byť kreatívna, cítiť trávu pod mojimi nohami, vôňu čerstvého vzduchu a budem mať možnosť podeliť sa o to s nejakou príjemnou spoločnosťou, som v pohode :P"

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader