Zaujímavosti / Cestovanie / 11. jún 2014

Krajina Statočného srdca očami farboslepého fotografa

Farebná či čiernobiela, pokiaľ má fotografia svoju jedinečnú atmosféru a cítite z nej niečo zvláštne, je to úplne jedno. Práve vďaka schopnosti zachytiť mystickú náladu daného miesta teda absolútne neprekáža, že jeden z najlepších krajinných fotografov je farboslepý.

Farboslepý fotograf Kilian Schönberger vo svojom najnovšom projekte objavuje krásu škótskych vysočín. Atmosféra hornatej krajiny miešajúca sa s odkazmi na minulosť vytvára nádherné obrazy tejto divočiny.  "Krajina si zachováva, najmä za daždivých podmienok, staroveký duch života škótskeho národného hrdinu Williama Wallace aka Statočné srdce."   

Killian svoju fascináciu prírodou často prekladá do úžasných projektov ako Brothers Grimm's Homeland či Cloud Forest. Vo svojej poslednej sérií „Statočné srdce“ ponúka krásy škótskej vysočiny s vyznamenaním pre Williama Wallace - miestneho hrdinu známeho práve ako Statočné srdce. Aj napriek tomu, že nie je schopný dešifrovať okolité farby, fotograf má mimoriadny talent na zachytenie nálady, ktorá je pre fotografiu mimoriadne dôležitá. „Som farboslepý a neviem rozlíšiť zelenú a červenú.“  Podstatné je svetlo, nálada a atmosféra záhadnej hmlistej krajiny. Hovorí, že jeho cieľom nebolo len fotiť prírodné scenérie, skôr chcel vizuálne sprístupniť miesta, vďaka čomu divák môže virtuálne zažiť divokú škótsku krajinu a jej historické pamiatky.

Škótsko je dokonalým miestom na fotografovanie mystickej horskej krajiny. Krajina Statočného srdca je známa svojimi nestálymi poveternostnými podmienkami a fotograf si nikdy nemôže byť istý, čo ho počas jeho cesty zastihne. Killian vyštudoval geografiu a meteorológia bola dôležitou súčasťou jeho štúdia na univerzite. Práve preto bol schopný rozoznať aj najmenšie zmeny na oblohe a predpovedať vývoj počasia. Škótsko bolo preňho teda výzvou. Pre jeho fotografie je mimoriadne dôležitá nálada, ktorá musí korešpondovať s konkrétnym miestom. Tá však záleží od počasia.

Toto miesto má všetko, čo Killian potrebuje k svojej práci. Strmé hory, pôsobivé útesy a skaly, hrady, zrúcaniny kostolov, vodopády a úzke tiesňavy. Machové hája, malé jazerá a skalnaté vrcholky hôr sú snom každého fotografa. Prírodné krásy doplnené daždivým a hmlistým melancholickým počasím dokonale dotvárajú prírodné a historické lokality a spolu s drsnými krásami vytvárajú naozaj jedinečný zážitok.

Legendy a mieste rozprávky boli, sú a vždy aj budú skvelým spôsobom, ako sa dostať do nálady pri fotografovaní miestnej krajiny. Ľudia boli od pradávna fascinovaní týmito lokalitami plných hradov a podivných skalnatých útvarov, preto sú ideálnym miestom pre fotografovanie. Killian si pred fotografovaním študuje materiály o oblastiach, do ktorých sa chystá, čo mu následne pomôže intenzívnejšie pochopiť prírodné a kultúrne zvláštnosti, ktoré krajina ponúka. 

Monika Budayová/petapixel.com/mymodernmet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader