Zaujímavosti / Zdravie / 02. júl 2014

Jednoduché a chutné spôsoby, ako zvýšiť svoj príjem zeleniny

Zelenina obsahuje obrovské množstvo vlákniny a vitamínov, je zdravá, chutná a prispieva k pocitu sýtosti. Pre niektorých ľudí však predstavuje veľký problém zjesť jej dostatočné množstvo. Ponúkame vám preto chutné nápady, ako zvýšiť svoj príjem zeleniny, ostať fit, zasýtiť žalúdok a hlavne - poriadne si pochutnať.

Smoothie - Všetci určite veľmi dobre poznáte chutné ovocné smoothie, no je na čase, aby ste skúsili ich zeleninovú verziu, ktorá je rovnako chutná. Ak sa bojíte len čistej zeleniny, pokojne ju nakombinujte s obľúbeným ovocím a vytvorte vynikajúci nápoj nabitý vitamínmi a vlákninou, ktoré vás dokonca aj zasýti. Napríklad pomaranč s mrkvou tvoria skvelú kombináciu. Rýchly, jednoduchý a chutný spôsob, ako zahnať hlad medzi jedlami alebo hodiť do seba niečo malé a chutné na ceste do práce.

Omáčky -  Keď rodičia chcú nenápadne dostať do svojich detí viac zeleniny, skrývajú ju napríklad v omáčkach. Spravte to isté. Môžete si pripraviť chutnú omáčku k mäsu a pridať toľko zeleniny, koľko len chcete. Nebojte sa experimentovať a kombinovať.

Šaláty - Jednoduchý a najbežnejší spôsob konzumácie zeleniny sú šaláty. Sú ideálnou prílohou alebo ľahkým letným obedom. Existuje obrovské množstvo zeleniny, ktoré sem môžete pridať. Aby vás zasýtil na dlhšiu dobu, pridajte grilované mäso, kúsky syra či oriešky. Fantázii sa medze nekladú a v tomto prípade naozaj nie je čo pokaziť.

Omelety - Omelety sú chutné, rýchle, jednoduché na prípravu. Stačí ak nasekáte trošku zeleniny a pridáte ju k rozšľahaným vajíčkam. Skúste napríklad papriku, huby či cibuľu. Omeleta tiež môže poslúžiť aj ako wrap keď ju jednoducho naplníte obľúbenou zeleninou.

Dipy - Surová zelenina je pre vás nuda? Skúste ju chrumkať s chutným jogurtovým či bylinkovým dipom. Dokonca aj samotný dip si môžete pripraviť zo zeleniny a tak si dopriať jej dvojnásobnú dávku. Ideálne občerstvenie počas dňa alebo aj chutné chrumkanie ku telke.

Sekaná - Okrem prílohy ku sekanej môže byť zelenina zahrnutá aj priamo v nej. Alebo si rovno urobte zeleninovú verziu s fazuľou, ku ktorej pridáte najemno nasekanú papriku či šampiňóny. Pridá jej to zaujímavú chuť aj textúru.

Zapekaná a dusená zelenina - Jedno vhodné skôr na chladnejšie počasie, ale zapekaná zelenina či nákypy sú skvelých a chutným spôsobom, ako zjesť viac zeleniny. Je veľké množstvo kombinácií, ku ktorému môžete pridať vajíčko alebo syr. Buďte kreatívni a nebojte sa experimentovať.

Šťavy - Odšťavovanie je tak jednoduché a zábavné, že na kupované džúsy celkom zabudnete. Urobte si chutné, osviežujúce a výživné šťavy bez zbytočných konzervantov či farbív. Skúšajte rôzne kombinácie, nikdy neviete, ktorá vám zachutí najviac.

Polievky - Najmä za chladného počasia nie je nič lepšie ako teplá domáca polievka. Nanajvýš, je neuveriteľne jednoduchá na prípravu. Vyberte si ľubovoľný druh alebo kombináciu zeleniny a o pár minút je chutná polievka na svete. Môžete skúsiť tiež jej mixované či chladné verzie alebo známu gazpacho, ktorá vás dokonale osvieži počas horúcich letných dní.

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale jesť dostatok zeleniny nikdy nebolo tak jednoduché. Vytvoríte si z nej chutné prílohy, hlavné jedlo či občerstvenie počas dňa. Jednoduché šaláty, koktajly, polievky, či wrapy vám určite zachutia a okrem toho spravíte niečo aj pre svoje zdravie.

Monika Budayová/en.amerikanki.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader