Zaujímavosti / 18. apríl 2014

Čo ľudia obľubujú jesť počas Veľkej noci naprieč celým svetom?

Vo svete sú trochu iné zvyky počas veľkonočných sviatkov než na Slovensku. Nielen čo sa týka zvykov ale najmä jedla, na ktorom si ľudia pochutnávajú.

Pôvodne pohanský sviatok vítania jari, zároveň najdôležitejší kresťanský sviatok, kedy si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista.

K tomuto sviatku patrí dobré jedlo, ktoré sa líši od krajiny ku krajine. U nás si nenecháme ujsť štavnatú šunku, klobásky, cviklu, chren, vajíčka, bábovku a mnoho ďalších chutných potravín. 

Čo majú ľudia vo svete na stoloch počas Veľkej noci?

 

Hot cross buns

signorbiscotti.wordpress.com

Tieto buchtičky sa najlepšie jedia ešte za horúca. Ich krížik na vrchu je symbolom ukrižovania Ježiša Krista a robí sa buď cukrovou polevou, ryžovým papierom alebo cestom. Je to pôvodné írske veľkonočné jedlo.

 

Polievka Magiritsa

eirinika.gr

Polievka Magiritsa je gréckym jedlom. Pri jej varení sa používajú jahňacie vnútornosti ako držky, srdce a pečeˇm, niekedy sa používal aj krk a hlava. Je sa takisto zahorúca, aby ste cítili jej výraznú chuť.

 

Simnel koláč

mykitchentable.com

Simnel koláč je pôvodom z Veľkej Británie a Írska. Jeho cesto je podobné s vianočným koláčom. Hlavnou ingredienciou je marcipán, ktorý sa využíva na ozdobu ale tiež v ceste.

 

Čokoládové vajíčka

broed.nu

Čokoládové vajíčka zrejme počas veľkonočných sviatkov nechýbajú nikde vo svete. U nás slúžia buď ako odmena za šibačku a olievačku, alebo len tak, na osladenie života.

 

Colomba Pasquale

learnitalianow.net

Sladký chlebík Colomba Pasquale sa na Veľkú noc pečie v Taliansku. Do cesta sa nedávajú hrozienka a iné sušené ovocie, namiesto toho sa na ozdobu môžu použiť mandle a a cukor. Koláč by mal byť tvarovaný ako holubica (colomba - holubica).

 

Jahňacina

marmarisbbqhouse.co.uk

Jahňacie mäso sa na Veľkú noc konzumuje po celom svete. Má symbolický význam a považuje sa za posvätné.

Dušana Lukáčová/en.amerikanki.com/1.foto: en.wikipedia.org

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader