Zaujímavosti / 04. jún 2014

Anti-FIFA street art poukazuje na odvrátenú stránku majstrovstiev sveta

Keď sa na jednej strane pridá, na druhej sa musí automaticky ubrať. Čo však v prípade, keď už nie je z čoho uberať? Brazília síce investovala milióny do výstavby nových štadiónov, drobné okrajové časti mesta však žijú v neuveriteľnej chudobe.

Brazília, ktorá tento rok hostí futbalové majstrovstvá sveta, síce vybudovala úžasné štadióny, ktorými sa môže hrdo reprezentovať na FIFA 2014, myslela však pri tom aj na ľudí z chudobných štvrtí? Nie, že nemajú prostriedky na základnú zdravotnú starostlivosť či vzdelanie, niektorí dokonca nemajú za čo nakŕmiť svoje rodiny.

Pouliční umelci, uvedomujúci si závažnosť týchto problémov, pokryli steny v Rio de Janeiro a Sao Paulo obrázkami, ktoré obviňujú riadiace orgány FIFA za využívanie Brazílie a miestnu vládu za zanedbávanie potrieb chudobných. Street art vyjadruje pobúrenie nad majstrovstvami, ktoré zanechajú ich krajinu v nie práve najlepšom stave. Takéto jednorazové športové podujatia sú len akýmsi divadlom ktoré príde do mesta, vyšťaví ho a zanechá síce s novými športovými zariadeniami, ale súčasne aj kolabujúcimi nemocnicami a školami. World Cup stojí Brazíliu neuveriteľných 11 miliárd amerických dolárov. Je preto pochopiteľné rozhorčenie miestnych obyvateľov, ktorých hnevá sledovať, ako sú ich dane míňané na drahé štadióny, zatiaľ čo ľudia žijú v chudobe obklopení drogami a násilím. Zamyslite sa nad tým, je to skutočne veľmi silné posolstvo.


Monika Budayová/memolition.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader