Zaujímavosti / Umenie / 24. jún 2014

Absolútne realistické ťahy štetca zobrazujú obrovskú silu hôr

Takmer náhodný mix množstva modrej, bielej a čiernej farby stekajúcej z plátna vytvára ilúziu skutočných majestátnych hôr. Vizuálny trik umelec používa k vytvoreniu dokonalých obrazov, ktoré vás po jedinom žmurknutí oka zavedú priamo k mocným štítom švajčiarskych álp.

Majestátne hory sú hlavnou témou práce švajčiarskeho maliara Conrada Godlyho. Umelec najskôr skúmal prírodné útvary, ktoré sa neskôr rozhodol vykresliť v meniacom sa svetle a tvaroch. Počas svojej práce používa rýchle ťahy štetca a poriadne veľké množstvo farby, ktorá následne kvapká dole, niekedy aj mimo plátna, a vyjadruje eminentnú silu každého jedného vznešeného vrcholu.

Podľa jeho recenzenta „Godly nanáša veľké množstvo farby na plátno, ktoré vrství, mieša a rôzne kombinuje. Hrubá vrstva farby nikdy však úplne zvnútra nevyschne, ale vždy ostáva mierne tekutá, nie veľmi odlišná od magmy vo vnútri Zeme; to je predstava, ktorá sa Godlymu veľmi páči.“

V istom zmysle môže byť umelcova práca považovaná za abstraktnú, pretože nikdy celkom neznázorňuje jednu, konkrétnu horu. Svoje diela vytvára zo zbierky spomienok, fotografií a skúseností, ktoré sa objavia na plátne prostredníctvom jeho energických ťahov štetca. Dynamické krivky a silné tiene pridávajú na sile, ktorá z jeho obrazov vyžaruje. Conrad študoval maliarstvo na Basel School of Art, no neskôr sa zaľúbil aj do fotografického umenia, ktoré, ako môžeme vidieť, zanechalo na abstraktných maľbách svoj podpis.

Monika Budayová/mymodernmet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader