Zaujímavosti / Kuriozity / Cestovanie / 04. marec 2014

15 najabsurdnejších zákonov na svete, o ktorých ste ešte nepočuli

Zákony by mali udržiavať poriadok v krajine a ich nedodržanie nás môže prísť naozaj draho. Ale na druhej strane, keby sa nimi všetci riadili, žili by sme si ako v rozprávke. Niekedy sú však poriadne nezmyselné, až absurdné. Presvedčte sa sami, čo človek dokáže vymyslieť.

15. Zákaz vstupu pudlíkom do opery v Chicagu

Ak ste majiteľom rozkošného francúzskeho pudlíka, s ktorým chcete navštíviť „Wind City“ a súčasne ste aj milovníkom klasickej hudby, dostávate sa do veľmi nepríjemnej situácie. Zákony štátu Illinois totiž zakazujú vziať svojho roztomilého miláčika do opery. Možno je to pre neho takto lepšie, čo keď je milovníkom skôr tvrdšej hudby?

14. Diskriminácia tehotných sovičiek v Grécku

Komu by kedy napadlo, že so svojou tehotnou sovičkou jednoducho nemôže ísť na nákupy? V Grécku je to tak, takže ak vaša sova čaká malých rozkošných potomkov, budete ju musieť nechať doma, zatiaľ čo vy sa vyberiete do obchodov. Čiže ak má nejaké špeciálne požiadavky, vybavte si to ešte doma, pretože pokiaľ sa z nej nestane mamička, na nákupy sa určite nedostane.

13. Povolenie na umelé zuby

Vyzerá to tak že ženská emancipácia vo Vermonte nedosiahla správnej úrovne. Dokážete si predstaviť, že vydatá žena najskôr potrebuje písomné povolenie od svojho muža na to, aby si svoj úsmev skrášlila umelým implantátom? Takže ak sa chcete vyvarovať týchto nepríjemností, navštívte zubára skôr ako bude neskoro. Nikdy neviete, aké úchylky môže mať váš manžel. 

12. Večera zadarmo v Dánsku

Niet pochýb o tom, že Dánsko je krásna krajina, ktorú by ste mali aspoň raz v živote navštíviť. A kto vie, možno sa tam budete vracať častejšie ako by ste čakali. V dánskej reštaurácii totiž máte právo nezaplatiť, ak po jej zjedení nie ste úplne sýti.

11. Vesmírny zákon vo Veľkej Británií

Na základe podpísania "The Outer Space Act" z roku 1986, britskí sudcovi a prokurátori majú plné právo použiť svoju silu (v rozumnej miere samozrejme), aby sa zabránilo mimozemskej invázii. Čo vyzerá celkom rozumne. Až na jeden detail, ktorý robí tento zákon ťažko aplikovateľným. Britské orgány môžu použiť silu len v tom prípade, ak vesmírni útočníci budú mať povolenie parkovať svoje vozidlá na Zemi. Takže, ak ste slušný a nekonfliktný člen vesmírnych cestovateľov a súčasne máte povolenie na parkovanie, „vitajte vo Veľkej Británii“.

10. Zákaz delenia sa s hamburgermi v Oklahome

Právo štátu Oklahoma zakazuje odhryznúť si z hamburgeru niekoho iného. Nie je úplne jasné, či miestne orgány podporujú chamtivosť alebo jednoducho majú starosť o každého osobný životný priestor, tak či onak, Joey Tribbiani by bol určite potešený. Ten sa totiž s jedlom nedelí.

9. Žiadne modré džínsy v Severnej Kórei

Môže sa to zdať divné, ale nosenie modrých džínsov je v Severnej Kórei úplne tabu. Celé to je o ich ideológii. Ide o to, že podľa miestnych úradov to symbolizuje Ameriku, čo je pre nich pravdaže neprijateľné.

8. Zákaz chovať aligátora vo vani - Arkansas

Ak chováte rozkošného aligátora ako domáce zvieratko, je logické a rozumné, aby ste ho držali vo vode, čiže do úvahy pripadá jednoznačne vaňa. To by však v Arkansase predstavovalo veľký problém. Podľa zákona štátu nesmiete chovať svojho krokodíla vo vani. Je nám ľúto, ale môžete ho skúsiť postaviť napríklad do sprchového kúta, o tom sa zákon nezmienil.  

7. Ilegálny internet v Barme

Spomínate si klasické odosielanie listov a pohľadníc? Viete ešte vôbec, kde je pošta? Choďte do Barmy a zažijete deja vu. Internet je v tejto krajine je takmer nezákonný a vlastnenie modemu vás môže doviesť až do väzenia. Je tu teda skvelá príležitosť, ako sa vrátiť o pár rokov dozadu a ponoriť sa do krásneho sveta vlastnoručne písanej korešpondencie.

6. Nebudiť spiaceho medveďa na Aljaške

Aljašské zákony o medveďoch sú prinajmenšom paradoxné. Zatiaľ čo jeden dovoľuje strieľať medvede, ďalší nedovoľuje zobudiť ich za účelom vytvorenia fotografie. Z toho vyplýva, že prerušenie jeho spánku je podľa všetkého väčší zločin, ako zabitie. Každopádne, nerobte ani jedno z toho, medvede predsa treba ochraňovať a nie zabíjať..

5. Taliansko proti hradom z piesku

Snívate o ceste na ostrov Capri, plávaní v tyrkysovo modrej vode Tyrhénskeho mora a užívaní si slnka na piesočných plážach? Ale čo by to bolo za dovolenku bez stavania hradov z piesku? Verte tomu, alebo nie, ale stavanie piesočných hradov je považované za trestný čin. Ak aj napriek tomu chcete predviesť svoje architektonické vlohy, poobzerajte sa z času na čas okolo seba, či vzduch čistý a môžete sa veselo realizovať.

4. Južná Dakota - zákaz spania  v továrni na syr

Ak ste prišli do Južnej Dakoty kvôli degustácií syrov priamo v továrni, kde sa vyrábajú, je samozrejmé, že po skúsení Cheddaru, Roquefortu, Parmezánu a ďalšieho tucta syrov sa cítite unavený a chce sa vám spať. Máte chuť si zdriemnuť priamo na mieste? Tak na to radšej zabudnite. Zákony Južnej Dakoty totiž prísne zakazujú spanie v továrni na syr. O továrni na čokoládu sa nezmienili, tak to môžete ísť skúsiť tam.

3. ŠPZ na Filipínach

Pokiaľ vaše auto s filipínskou ŠPZ končí na číslo 1 alebo 2, nesmiete jazdiť v pondelok, ak končí na 3 alebo 4 v utorok atď. nevedno, či tento zákon má za úlohu kontrolovať premávku alebo ide len o nejakú poveru. Vaše zdravie vám za to nakoniec možno bude aj vďačné, aspoň budete chodiť viac peši a problémom  hmotnosťou dáte navždy zbohom.

2. Zákaz chytať pstruhy z chrbta žirafy v Idahu

Je to tak, rybárčenie áno, ale rybárčenie z chrbta žirafy nie. Z toho vyplýva, že napríklad z ťavy môžete pokojne chytať pstruhy alebo čokoľvek iné.

1. Žiadne prasiatko vo Francúzsku sa nemôže volať Napoleon

Tento divný zákon bol pravdepodobne prijatý ako reakcia na Zvieraciu farmu od Georga Orwella, kde vystupovali negatívne postavy v podobe prasiat a jedna z nich sa volala práve Napoleon. Aby teda nedošlo k ublíženiu na cti podaktorých vlastencov, pre svoje prasiatko vyberte radšej iné meno.

Monika Budayová / news.nster.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader