Slovensko / 18. september 2020

Za otvorenú justíciu: Je najvyšší čas na sebareflexiu sudcov a prijatie spoluzodpovednosti

        
        
        
          
        
        
        18.9.2020 (Webnoviny.sk) - Je najvyšší čas na sebareflexiu sudcov a na prijatie spoluzodpovednosti za žalostný stav dôvery v justíciu. V tlačovej správe v súvislosti s akciou Plevel o tom informovala sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ).

„Je najvyšší čas na uvedomenie si, že nejde len o kauzy stíhaných sudcov, ale o dobré meno a česť každého sudcu, aktívneho aj bývalého,“ napísali v stanovisku hovorcovia ZOJ Katarína Javorčíková a Dušan Čimo.

Obvinenie z prijímania úplatku

Podľa iniciatívy je kľúčové, aby v čase konfrontácie justície s korupčnými škandálmi bolo počuť hlas slušných sudcov, a aby spoločnosť uverila, že chcú očistu svojich radov a sú jej schopní. „Najväčšia stavovská organizácia sudcov Združenie sudcov Slovenska (ZSS) kedysi bola nositeľom justičných reforiem a veľmi citlivo reagovala na všetko, čo bolo v rozpore s poslaním a cieľmi súdnej moci v právnom štáte,“ dodali a pripomenuli, že ZSS vylúčilo dnes trestne stíhaného sudcu Pavla P. zo svojich radov na základe podozrenia z účasti na korupčnej afére na súde v Ostrave, za ktorú bol odsúdený ďalší, dnes už bývalý žilinský sudca Pavol Dlhopolček. Národná kriminálna agentúra v pondelok 14. septembra zadržala emeritného sudcu Krajského súdu Žilina Pavla P. a mala ho obviniť z prijímania úplatku.

Tri domové prehliadky

„Konečné hlasovanie o vylúčení Pavla P. zo ZSS bolo veľmi tesné, pretože v justícii aj vo vnútri ZSS prebiehal zápas dvoch hodnotovo diametrálne odlišných justičných prúdov, ale v tom čase mali ešte proreformné sily v ZSS väčšinu,“ uzavreli v stanovisku Javorčíková a Čimo. Národná kriminálna agentúra v pondelok 14. septembra počas akcie Plevel sudcu Okresného súdu Žilina, ktorý má pozastavený výkon funkcie sudcu Daniela B. a emeritného sudcu Krajského súdu Žilina Pavla P. Vyšetrovateľ ich mal obviniť z prijímania úplatku. Polícia spravila v rámci prípadu tri domové prehliadky a obvinila 11 osôb. Špecializovaný trestný súd zároveň rozhodol, že štyri osoby zadržané v súvislosti s akciou Plevel budú stíhané väzobne, pretože je u nich obava z možného ovplyvňovania svedkov. Ústavný súd SR dal v utorok 15. septembra súhlas na vzatie do väzby sudcu Daniela B.

Zdroj: Webnoviny.sk - Za otvorenú justíciu: Je najvyšší čas na sebareflexiu sudcov a prijatie spoluzodpovednosti © SITA Všetky práva vyhradené.