Správy / 14. júl 2018

Video: V Škótsku proti Trumpovi protestovali tisícky ľudí, zobrazili ho ako zúrivé bábätko

        
        
        
          
        
        
        EDINBURGH 14. júla (WebNoviny.sk) - Tisíce ľudí v sobotu vyšli do ulíc škótskeho Edinburghu v rámci protestov proti návšteve amerického prezidenta Donalda Trumpa vo Veľkej Británii.

Podľa polície sa na protestom pochode od budovy škótskeho parlamentu do parku Meadow, kde sa uskutočnil "karneval odporu", zúčastnilo deväťtisíc ľudí. Organizátori uvádzajú až 60-tisíc účastníkov, informuje spravodajská televízia BBC. Demonštranti počas zhromaždenia vypustili aj obrovský balón s podobizňou Trumpa ako zúrivého bábätka v plienke, ktorý už vypustili aj v piatok na proteste v Londýne. Ako píše tlačová agentúra AP, atmosféru karnevalu protestu v škótskej metropole dodali aj spevácky zbor, gajdoš, kapela hrajúca na tamburíny či predčítanie poézie.


Proti Trumpovi, ktorý je v Spojenom kráľovstve od štvrtka, protestovali ľudia aj pri jeho golfových rezortoch v iných častiach Škótska. Pri rezorte Turnberry na západnom pobreží, kde sa Trump počas víkendu zdržiava, si desiatky demonštrantov urobili protestný piknik na pláži a skandovali "Trump je rasista" či "Trump je klamár". Nachádzali sa pritom neďaleko ihriska, kde v tom čase americká hlava štátu hrala golf. Od vstupu na ihrisko bránili demonštrantom policajti na koňoch, areál pritom strážili aj ostreľovači z neďalekej veže.

Na východnom pobreží zase protestovali desiatky ľudí pred golfovým areálom Trump International Golf Links v Aberdeene. Jedna žena vyliezla na plot ohraničujúci rezort, zísť dolu jej z neho pomohla polícia. Okrem sobotňajších protestov sa polícia venuje aj vyšetrovaniu piatkového preletu paraglidistu s protestným transparentom organizácie Greenpeace nad Turnberry. Demonštrant svojím preletom porušil bezletovú zónu nad rezortom a spáchal tak trestný čin. Polícia po ňom ešte stále pátra.

Trump bude v Škótsku do nedele, kedy odletí na summit s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Ten sa uskutoční v pondelok vo fínskych Helsinkách.Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V Škótsku proti Trumpovi protestovali tisícky ľudí, zobrazili ho ako zúrivé bábätko © SITA Všetky práva vyhradené.