Ekonomika / 18. máj 2022

USA sa predháňajú s Európskou úniou v tom, kto poskytne Ukrajine viac peňazí a zatiaľ vedú

        
        
        
          
        
        
        18.5.2022 (Webnoviny.sk) - USA zmobilizovali pre Ukrajinu, ktorá je terčom ruskej agresie, približne trikrát väčšiu podporu ako Európska únia. Uviedol to Kielský inštitút pre svetovú ekonomiku.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Inštitút konštatoval, že od 24. januára do 10. mája hodnota novej americkej vojenskej, finančnej a humanitárnej pomoci Ukrajine, ktorú schválila Snemovňa reprezentantov Kongresu USA, dosiahla úroveň takmer 43 miliárd eur. Pomoc Ukrajine zo strany EÚ v rovnakom období podľa zistení inštitútu bola len v objeme necelých 16 miliárd eur. Avšak niektoré členské štáty v 27-člennej EÚ nezverejňujú hodnotu pomoci Ukrajine, najmä v prípade dodávok zbraní. V pomere k svojmu hrubému domácemu produktu najväčšiu podporu Ukrajine podľa kalkulácií Kielskeho inštitútu pre svetovú ekonomiku poskytli Estónsko, Lotyšsko a Poľsko, ktoré z tohto hľadiska prekonali aj USA. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Zdroj: Webnoviny.sk - USA sa predháňajú s Európskou úniou v tom, kto poskytne Ukrajine viac peňazí a zatiaľ vedú © SITA Všetky práva vyhradené.