Zdravie / 13. november 2018

Foto: Hygienici upozorňujú na niektoré výrobky, môžu spôsobiť alergiu a nachádzať sa na Slovensku

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 13. novembra (WebNoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt viacerých nebezpečných kozmetických výrobkov. Tie nahlásili do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX) kontrolné orgány v Nórsku, Taliansku a Nemecku. Informoval o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Ide o výrobok na zosvetlenie pokožky s názvom Clear Therapy, extra lightening lotion carrot oil značky CT+. Krajinou pôvodu je Pobrežie Slonoviny, výrobcom je Dream Cosmetics, Ivory Coast a dovozcom PAK's Wholesale, United Kingdom. Podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza látka hydroquinone (2%).

Nebezpečná látka hydrochinón

Výrobok na zosvetlenie pokožky Lightening oil značky Caro White. Krajinou pôvodu je Pobrežie Slonoviny, výrobcom je Dream Cosmetics, Ivory Coast a dovozcom PAK's Wholesale, United Kingdom. Podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza látka hydroquinone (2%). Krém na zosvetlenie pokožky Lightening beauty cream značky Caro White, výrobná dávka C1/2828-B. Krajinou pôvodu je Pobrežie Slonoviny, výrobcom Dream Cosmetics, Ivory Coast a dovozcom PAK's Wholesale, United Kingdom. Podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza látka hydroquinone (2%). Výrobky obsahujú látku hydrochinón, čo je v rozpore s európskymi nariadeniami. Hydrochinón je určený len na profesionálne použitie a môže sa požívať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobky môžu spôsobiť kožné alergie.

Aromatický amín vo farbách na tetovanie

Zelená farba na tetovanie LIME GREEN tattoo ink značky ETERNAL INK, výrobná dávka lot 30.09.15, môže tiež užívateľom spôsobiť ťažkosti. Krajinou pôvodu je USA, výrobcom Eternal Ink., Brigton 7987, Lochlin DR Michigan, USA a dovozcom MAX Signorello, via Albisola 31, Genova, Italy. Výrobok obsahuje aromatický amín Anisidine (33,8 mg. kg-1), ktorý by sa nemal nachádzať vo výrobkoch na tetovanie. Výrobok nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up (Resolution ResAP(2008)1 on requirements and criteria for the safety of tattoos and permanent make-up). Hnedá farba na vlasy Hair Color Natural Brown značky Black Rose, výrobná dávka Natural Brown, 550, čiarový kód: 8158650009866 zasa obsahuje nielen alergénne látky, ale môže byť aj toxická.

Toxická farba na vlasy

Krajinou pôvodu je India, výrobcom je Henna Export Corporation, I031/2 Link Road, Faridabad 121002, India a dovozcom Suhail Cosmetics, Willem Brocadesdreef 2, 2130 EK Hoofdorp, The Netherlands. Analýzou zistili, že výrobok obsahuje látku p-phenylenediamine - PPD v množstve 0,8 g/100g a nedostatočné množstvo oxidačného činidla na zabezpečenie úplnej reakcie látok v pripravovanej zmesi. PPD patrí medzi látky s vysokým alergénnym potenciálom a nedostatočným zreagovaním látok môžu vzniknúť v zmesi rôzne toxické látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie. Výrobok nie je bezpečný, čo je v rozpore s čl. 3 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.  

Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Hygienici upozorňujú na niektoré výrobky, môžu spôsobiť alergiu a nachádzať sa na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.